"Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą - twoim Psem.
Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem.
Będzie twój - wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca.
Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie."
- M. Siegal

Test na osobowość psa


Chciałabym, żeby test na osobowość był nie tylko ciekawostką. Byłoby cudownie, gdyby każdy właściciel psa znał swojego pupila wystarczająco dobrze, by ją określić, choćby nieprecyzyjnie, na wyczucie. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką osobowość mają Wasze psy? Często przypisujemy im różne cechy, jak towarzyskość lub jej brak, skłonności do agresji czy dominacji, chęć do pracy z człowiekiem, niezależność… Naukowcy też zauważyli różne zachowania zwierząt w obrębie jednego gatunku i rozpoczęli badania w tej dziedzinie. Różnice pojawiają się zwłaszcza wśród psowatych, delfinów, papug i wron, ale nie tylko!

Dlaczego zachowania zwierząt się różnią? Może to wynikać z różnych sytuacji, zgodnie z przewidywaniami teorii gier.
Teoria gier to dział matematyki zajmujący się badaniem optymalnego zachowania w przypadku konfliktu interesów.

Zgodnie z tym, przyjmuje się dwie możliwości. Pierwsza, że ekspresja osobowości zależy od stanu w grupie społecznej. Inaczej będzie zachowywać się pies stojący wyżej w hierarchii, a inaczej ten, który się podporządkowuje. W tym przypadku osobowość może ulegać zmianie w zależności od okoliczności. Druga możliwość jest taka, że dane zachowania są uwarunkowane genetycznie.

W czym może pomóc określenie osobowości psa? To bardzo ważne nie tylko przy rozwiązywaniu problemów behawioralnych, ale też przy treningu czy nawet w codziennym życiu! To pomoże nam zrozumieć, dlaczego pies zachowuje się w dany sposób i pozwoli spojrzeć na niego jak na indywidualność. Przykładowo, nie każdy pies musi lubić zabawę w grupie i nie ma w tym nic złego! Rozumując w ten sposób, jeśli znamy osobowość psa, możemy też zapobiegać problemom, które mogłyby się pojawić. To solida podstawa do budowania zdrowych relacji i silnej więzi z psem.

Hera i Bruno. To było ich pierwsze spotkanie, ale bawili się jak dzieci.

Ogólne typy osobowości u psów:
Pewny siebie pies – urodzony przywódca stada. Gra zespołowo i zawsze jest gotowy do opanowania sytuacji. Może mieć skłonności do dominacji. Surowa dyscyplina i metody szkoleniowe mogą w tym przypadku poskutkować przejawami agresji lub samowolki. Ten typ psa czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu, co pokazuje swoją mową ciała.
Niezależny pies – jest bardziej nieprzystępny i może nie stworzyć silnej więzi z właścicielem, w którym nie widzi lidera, za to chętnie podąży za zdecydowanym, cierpliwym przewodnikiem. Niektóre rasy są z natury bardziej niezależne. Ten typ osobowości jest najszczęśliwszy z dala od tłumu. Potrzebuje przestrzeni, a zmuszanie go do czegokolwiek może zakończyć się odwrotnym skutkiem. Wychowanie „twardą ręką” może łatwo doprowadzić do utraty zaufania i szacunku takiego psa.
 Wyluzowany, radosny pies – jest gotowy do witania każdej spotkanej osoby, także nieznajomej. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Łatwo się ekscytuje. Psy z taką osobowością, których nie nauczono podstawowego posłuszeństwa, mogą narobić sobie i swojemu właścicielowi problemów, na przykład skacząc na ludzi.
Nieśmiały, lękliwy pies – od swojego właściciela wymaga nie tylko spokoju, konsekwencji i wyrozumiałości, ale też czułości. Nie lubi nagłych, niewygodnych sytuacji i głośnych dźwięków. Krzyk i surowa dyscyplina mogą spowodować, że pies straci zaufanie do człowieka i zamknie się w sobie. Wychowanie „twardą ręką” może sprawić, że lęk wywoła u psa zachowania agresywne. Szczególnie ważne jest, aby nieśmiałemu psu często umożliwiać odnoszenie sukcesów, nawet drobnych, co wzmocni jego pewność siebie. Potrzebuje dodawania otuchy, częstych pochwał i większej ilości smakołyków przy nauce nowych rzeczy.
Adaptacyjny pies – zawsze chętny do pomocy i najłatwiejszy do prowadzenia. Również dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i ludźmi. Jest w pełni szczęścia, mogąc wykonywać polecenia swojego przewodnika. To pies łatwy do kontrolowania – łagodny, chętny do współpracy i czuły – co sprawia, że jest idealnym psem rodzinnym. Świetny kandydat na psa terapeutycznego.

Hera, niestety, jest psem skłonnym do dominacji...
Co z osobowością psa dominującego? To mit. Dominacja to rodzaj relacji i nie wynika ona z agresji. W wilczym stadzie, samcem alfa nie jest ten, który jest najbardziej agresywny, ale ten, który ze spokojną pewnością siebie to stado prowadzi i pilnuje w nim porządku. Psy są jednak na tyle dalekimi kuzynami wilków, że próby wyszkolenia ich w oparciu o hierarchię w stadzie wilków mogą zakończyć się brakiem zaufania lub, co gorsze, agresją.

Gdybym miała określić na podstawie tych krótkich charakterystyk osobowości Hery i Lili (nasza maltanka), Lili zdecydowanie byłaby psem nieśmiałym. Herę ciężko mi jednoznacznie określić. Myślę, że jest ona mieszanką psa pewnego siebie i radosnego, co daje mieszankę wybuchową, bez dwóch zdań...


Jak ustalić osobowość psa? Przejawia on trzy rodzaje zachowań nazywanych napędowymi – drapieżne, obronne (walka i unik) i stadne – które pozwolą ją określić.
Zachowania drapieżne są związane z polowaniem, zabiciem ofiary i zjedzeniem jej. Aktywują się przez ruch, dźwięk i zapach. Można do nich zaliczyć wypatrywanie, nasłuchiwanie, wąchanie, śledzenie, pogoń, piskliwe szczekanie, podskakiwanie, gryzienie, zabijanie, noszenie, kopanie i zakopywanie, podchody. Takie zachowania to na przykład ganianie za kotami, potrząsanie i rozrywanie zabawek, zakopywanie jedzenia pod poduszkami, w kanapie lub w ogródku.

Uwaga! Jedyny pies, przy którym Hera była uległa - Barney.

Zachowania stadne, w tym rozrodcze, decydują o zdolności bycia częścią grupy. Przekładają się na gotowość do pracy zespołowej i są stymulowane przez pozycję w hierarchii. Aktywują je przyjazna postawa ciała i głos, a także dotyk. Takie zachowania wiążą się z kontaktem fizycznym, zabawą i z interakcjami społecznymi z innymi psami, a także z gestami zalotnymi, na przykład lizaniem czy myciem uszu. Pies, u którego przeważają te zachowania to ten, który jest najszczęśliwszy przy człowieku, który za nim podąża, lubi pieszczoty i współpracę. Może ciężko znosić rozłąkę.

Zachowania obronne podlegają instynktowni przetrwania i są bardziej skomplikowane od pozostałych, ponieważ ten sam bodziec może wywołać u psa unik, ale też agresję. Aktywują je wrogi głos, grożąca postawa ciała, bicie. Skłonność do walki może pojawić się w późniejszym okresie życia psa, ale predyspozycje przejawiane są już w młodości. To pies, który często „staje wysoko” nad innymi psami albo wpatruje się w nie, unosi uszy i ogon, jeży sierść na karku. Może przesadnie bronić zabawek, jedzenia czy terytorium, albo źle reagować na głaskanie i zabiegi pielęgnacyjne.


Aby ułatwić zrozumienie psa, Jack i Wendy Volhardowie skatalogowali dziesięć zachowań w każdej z powyższych kategorii i stworzyli Psi Profil Osobowości.

Jeśli nie mieliście okazji zauważyć któregoś z zachowań, pozostawcie puste miejsce. Do pytań przypiszcie wartości punktowe:
Prawie zawsze 7-10
Czasami 4-6
Rzadko 0-3

Czy Twój pies…
1.Wącha ziemię albo powietrze?
2.Dogaduje się z innymi psami?
3.Stoi w miejscu albo wykazuje zainteresowanie dziwnymi obiektami lub dźwiękami?
4.Ucieka w nowych dla niego sytuacjach?
5.Ekscytuje się z powodu poruszających się obiektów, na przykład rowerów lub wiewiórek?
6.Dogaduje się z ludźmi?
7.Lubi wygrywać podczas zabaw w przepychanki i przeciąganie?
8.Chowa się za Tobą, gdy czuje, że nie może sobie poradzić?
9.Próbuje podejść koty, psy lub rzeczy w trawie?
10.Szczeka, gdy zostaje sam?
11.Głęboko szczeka albo warczy?
12.Wykazuje lęk w nieznanych mu sytuacjach?
13.Szczeka piskliwie, kiedy jest podekscytowany?
14.Zabiega o pieszczoty albo chce się z Tobą przytulać?
15.Broni swojego terytorium?
16.Drży lub skomle, kiedy jest niepewny?
17.Rzuca się na swoje zabawki?
18.Lubi zabiegi pielęgnacyjne?
19.Broni jedzenia albo zabawek?
20.Kuli się albo odsłania brzuch, kiedy jest ganiony?
21.Potrząsa i „zabija” swoje zabawki?
22.Szuka z Tobą kontaktu wzrokowego?
23.Nie lubi być głaskany?
24.Niechętnie podchodzi do Ciebie po przywołaniu?
25.Kradnie jedzenie albo śmieci?
26.Podąża za Tobą jak cień?
27.Broni swojego właściciela?
28.Ma trudności ze staniem w miejscu w czasie pielęgnacji?
29.Lubi nosić rzeczy w pysku?
30.Bawi się często z innymi psami?
31.Nie lubi być pielęgnowany i głaskany?
32.Kuli się albo kładzie, kiedy pochyla się nad nim ktoś obcy?
33.Je łapczywie swoje jedzenie?
34.Skacze na ludzi przy powitaniu?
35.Lubi walkę z innymi psami?
36.Popuszcza przy powitaniu?
37.Lubi kopać/zakopywać rzeczy?
38.Wykazuje zachowania reprodukcyjne, na przykład wspinanie się na inne psy?
39.Był szykanowany w młodości przez starsze psy?
40.Ma tendencję do gryzienia/podgryzania, kiedy jest przyparty do muru?

Drapieżne              Stadne                 Walka                   Unik
1.                               2.                            3.                            4.          
5.                               6.                            7.                            8.         
9.                               10.                          11.                          12.        
13.                             14.                          15.                          16.         
17.                             18.                          19.                          20.          
21.                             22.                          23.                          24.          
25.                             26.                          27.                          28.          
29.                             30.                          31.                          32.            
33.                             34.                          35.                          36.         
37.                             38.                          39.                          40.         


Wyniki  w dużym stopniu będą zależne od rasy. Jeśli masz psa rasy wykorzystywanej do polowania lub zaganiającej, na przykład labradora albo border collie, prawdopodobnie będzie on wykazywał najwięcej zachowań drapieżnych i stadnych. Psy obronne i stróżujące, na przykład owczarki niemieckie, mogą przejawiać tendencje do walki, a w dalszej kolejności będą przeważać zachowania drapieżne i stadne. U psów pociągowych powinny dominować zachowania stadne, za to powinno być jak najmniej tych drapieżnych.

Chociaż Hera uwielbia pogoń, potrafi z zaangażowaniem pilnować porządku.
Prawdziwa matka dyrektorka, która zawsze musi mieć wszystko pod kontrolą!

Myślę, że warto poświęcić chwilę i zrobić taki test! Dla mnie to była super zabawa. U Hery dominują zachowania drapieżne, jak przypuszczałam już wcześniej. Zaraz za nimi są stadne i trochę dalej walka. Jak widać, natura owczarka bierze w niej górę nad obronnością, co tłumaczy, dlaczego na rodzinnych spacerach próbuje nas zaganiać... 
Koniecznie dajcie znać, jakie macie wyniki! A może robiliście już taki test w przeszłości? W następnym poście napiszę trochę o praktycznym wykorzystaniu osobowości psa!

Źródła | 1 2 3

3 komentarze :

 1. Chętnie zrobię test, wymyśliłaś świetny temat na post!
  Z krótkich opisów wynika, że łaciaty to taka sama mieszanka jak twoja Hera ;)
  Pozdrawiamy,
  D&T

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę! I widzę, że mimo odmiennych ras, Hera i Tobias mają sporo wspólnego! :)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 2. Fajny test! Dzięki za udostępnienie :D

  OdpowiedzUsuń